Radim Fiala

TÝDEN.CZ

20. 3. 2019
Rubrika: O politice

Naše munice zabíjí vojáky naších spojenců

Autor: Radim Fiala

30.07.2015 20:59

Zahraniční politika státu by měla koncepčně a dlouhodobě hájit suverenitu a zájmy naší země. Hezká teorie, ale ta platí pro země, které mají zahraniční politiku. Česká republika to rozhodně není.

O bídě naší zahraniční politiky a také politiky EU a NATO, podávají dnes důkaz události v Iráku. Turecko zahájilo vojenské akce na severu Iráku proti Kurdům. Dovolím si připomenout, že Turecko je náš spojenec v NATO. Kurdská otázka se bytostně dotýká legitimních bezpečnostních zájmů Turecka.

Turecko v této věci vždy bude jednat tvrdě a nekompromisně. Nyní se mu ovšem postaví Kurdové vyzbrojeni vládou České republiky. Naše vláda v poslední době dodává Kurdům munici a vojenský materiál. Samozřejmě v rámci aktivit EU a NATO.

Naše dodávky jsou součástí laxního přístupu západu k válce s Islámským státem. Jsou důkazem pro dvě věci. Především to dokazuje naprostou nemohoucnost a nekompetentnost české zahraniční politiky. Jestli má naše země dodávat vojenský materiál do Iráku, pak jediným příjemcem může být jen legitimní irácká vláda.

Jinak jde o porušení mezinárodního práva. Druhou možností je opravdu bezohledný kšeft zbrojařů za peníze daňových poplatníků, neboť pochybuji, že Kurdové platí. V každém případě skandálně ohrožujeme naše vztahy s Tureckem i Irákem. Na jednání Rady NATO Turecko jasně řeklo, že bude postupovat na obranu svých zájmů. Mediálně prezentované žádosti ostatních členů NATO Turecku o shovívavém provedení vojenských úderů proti Kurdům působí stejně jako blábolení pravdoláskařů o humanitárním bombardování Jugoslávie.

Turci budou tvrdí a musí být tvrdí. Ví, že spoléhat se mohou pouze na sebe a nikoliv na EU nebo NATO. Co tedy máme dělat a komu máme dávat zbraně v boji s Islámským státem? Je to jednoduché. V Sýrii vládě, se kterou máme diplomatické styky, a v Iráku stejně tak. Dodejme tam zbraní hodně. Vlády v Damašku a v Bagdádu jsou ti, kdo nese klíčovou odpovědnost v boji s islamisty.

Pokud jde o Kurdy, podpořme jednání o jejich právech a autonomii, ale nerozhazujme zde zbraně. Dodávky vojenského materiálu pro nevládní hnutí a organizace destabilizují region. Naše vláda se podílí na destabilizaci situace v regionu, odkud k nám míří vlny ilegální imigrace a kde historicky existovali skvělé příležitosti pro náš průmysl.

Naše hnutí Svoboda a přímá demokracie označují za extrémistické a populistické. Mě se naopak zdá extrémistická a nekompetentní česká zahraniční politika. Jinak by nemohlo dojít k situaci, že naše munice bude zabíjet vojáky našeho spojence a jednáme proti našim základním státním zájmům. Česká republika se stává poskokem cizích zájmů.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  10

Diskuze

Radim Fiala

Rád bych psal o aktuálním dění, problémech které trápí Olomoucký kraj, ale také celou naší společnost.
Fiala.jpg
Oblíbenost autora: 9.52

O autorovi

Jsem podnikatel a komunální politik v Prostějově. V letech 2010 - 2013 jsem byl také poslancem.

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA